Dornova metoda 

Dornova metoda je jemná manuální dynamická práce s usazováním kostí do správných poloh v kloubu. Tím se napravuje celková statika těla, která je důležitá pro udržení zdravé kondice celého organismu. Je to metoda, která řeší příčiny, díky čemuž odezní i následky. Řeší tedy jak fyzické, tak psychické bloky. Dornova metoda je logická a jednoduchá. Pracuje s páteří, pánví a končetinami v souvislostech.

U Dornovy metody je velmi důležitá spolupráce klienta s masérem, ale především klientův zájem. Masér klienta naučí cviky, které pak má cvičit doma sám a tam je velmi rozhodující přístup. Pokud klient necvičí, co mu bylo doporučeno, obvykle dojde k návratu těla do nesprávné polohy díky tahu svalů, které jsou zvyklé na určité napětí. Jako jednoduchý příklad, jak si lze představit, jak to vypadá v těle poslouží model stanu ve tvaru A. Pokud máme střed stanu nakřivo, provázek na jedné straně musí být delší, z druhé strany pak kratší (pokud postavíme stan na rovině). Když se ve sval zkrátí svaly jemu protější se musí prodloužit, ochabnout. Proto je potom náročné udržet tělo i po narovnání v rovném stavu, bez pravidelného cvičení.

Rozhodující je i doba, jakou se tělo vyskytovalo v „pokřivené” poloze. Čím déle jej ponecháme na holičkách, tím déle se pak zotavuje. Samozřejmě dává významný podíl na výsledcích a možnostech i věk. Dornovou metodou se povedlo krásných výsledků u čtrnáctileté slečny se skoliozou cca 28°, díky pravidelnému cvičení a zlatých rukou masérky Hany z Brna. U dospělého jedince by se už skolióza napravovala hůře (pozor nezaměnit - skolioza je zakřivení páteře nejen doboku, ale i v ose páteře, jakýsi skrut, skoliotické držení je posun obratlů do stran, dobře řešitelný). Tělo je však živé a kosti mají schopnost se měnit podle potřeby důležitějších orgánů. Například mícha a nervy si dokážou vynutit svůj prostor, kudy vedou a kost je schopna tento prostor uvolnit. Takže nic není ztraceno i přes to, že nejste dítě. Když jsem se dozvěděla tuto věc, přišlo mi to úžasné. Tělo je prostě moudré!


Proč je Dornova metoda jemná?

Celá procedura probíhá při vědomí klienta. Ve stavu bdělosti je i jeho pohybový aparát včetně svalů. Klient zaměstnává svaly pohybem a s tělem se manipuluje plynule bez trhavých pohybů, čímž se eliminuje možnost přetažení (natažení) svalu a následné uvolnění krevních sraženin.


Dornova metoda plus

Dornova metoda plus je obohacená Dornova metoda o nové poznatky. V České Republice existuje "Česká škola Dornovy metody PLUS", kterou vede Zuzana Prouzová-Lehrmann a Josef Púry. Tito jsou akreditovaní lektoři a jsou oprávněni DMP vyučovat. Díky morálním zásadám a myšlence pomáhat lidem se jim spolu s jejich žáky povedlo Dornovu metodu obohatit o další díly. Například jak napravit vybočený palec u nohou - Hallux Valgus. Díky otevřené komunikaci ve škole si členové navzájem předávají své nápady a postřehy, čímž dávají prostor pro rychlý rozvoj. Ctí myšlenku, že poznatky se mají sdílet, nikoli tutlat. Pokud tedy někdo touží projít kurzem Dornovy metody, doporučuji právě tuto školu. Sama jsem měla tu čest zažít jejich výuku, za což děkuji. Některé chvíle s celou skupinou asistujících a vyučujících mi připomínaly divadlo Járy Cimrmana. Též mi během kurzu narovnali kostrč a čelist mi po dlouhé době zase dosedla z obou stran.
Pro získání „titulu” doporučený terapeut je třeba věnovat Dornově metodě určitou dobu praxe, koukání pod ruce zkušeným terapeutům a absolvování asistence při samotném kurzu, kdy vyučující rozhodne, zda se může žák stát doporučeným terapeutem.
Pokud by se někdo chtěl dozvědět více, doporučuji navštívit stránky: http://www.dornova-metoda.com/


Kontraindikace

Ať se rozhodnete zajít k jakémukoli odborníkovi, zde jsou vypsány kontraindikace se kterými Vám nemůže být prováděna DM. Správný terapeut je všechny dobře zná.

 • osteoporóza v pokročilém stádiu
 • artróza 3. a 4. stupeň
 • akutní záněty (když zánět odstoupí, může se provádět DM
 • revmatoidní artritida)
 • pacienti s rakovinou, tumory: kostí, kostní dřeně, kůže v období 12 měsíců zpětně
 • náchylnost ke zlomeninám či krevním výronům (po léčbě kortizolem)
 • meziobratlová ploténka sindrom caudi
 • Bechtěrevova nemoc: obratle nesmí být ošetřovány, když jsou již srostlé, možné je však ošetření kloubů
 • zlomeniny: musí se prvně počkat, než srostou, což je kolem 6 - 8 týdnů
 • po operaci plotének se může s DM začínat nejdřív po 4 týdnech
 • po operaci kyčelních kloubů je třeba počkat 4 týdny
 • užívání miorelaxačních léků: po dobu užívání + 14 dnů
 • ženy: v těhotenství a při prvních třech dnech menstruace především zakázané manipulovat s kostrčí


Délka masáže

První setkání a rovnání celého trvá 2 hodiny. Další návštěvy mohou být kratší, podle pokroku klienta. 

Cena

500 Kč / hodina