Plísně - Mykózy


Velmi často se setkávám s tím, že lidé neví, že mají nějaký druh mykózy - většinou na nohou. Dokonce i někteří doktoři na kožní ji nedokážou rozpoznat! Nejen že si napadený člověk udržuje nevítaného hosta v těle,ale zároveň ji úspěšně šíří kolem sebe. Mykózy se stávají příčinou únavy, oslabení a v některých případech i smrti.
Raději budu používat pojem mykóza, protože plíseň na nohou je ve skutečnosti houba.

Dělení:
a) POVRCHOVÉ MYKÓZY - dermatomykózy (kožní paraziti)

b) HLUBOKÉ MYKÓZY - systémové (cizokrajné Americké)

c) OPORTUNNÍ MYKÓZY - SAPROFYTI (živí se odumřelou tkání)


Povrchové mykózy - dermatomykózy
Povrchová mykóza se může vyskytovat na jakékoliv povrchové části našeho těla - chodidla, kůže na zádech, kůže na rukou, .. Nejsnadněji ji však lze chytit na chodidla, kde nejsou mazové žlázky a kde se intenzivně potíme často v v obuvi, která nedovolí chodidlu dostatečný pohyb a snadné dýchání. Nohy se navíc prokrvují nejnáročněji na rozdíl od ostatních částí těla, proto nedostatečný odvod nečistot a přívod živin zvyšuje pravděpodobnost, že se nám plíseň může usadit právě zde.

Nohy
Na nohou má plíseň velmi rozmanité formy. Od vysušené praskající kůže, přes malé bublinky v kůži, po zarudlé prasklinky mezi prsty - tyto začínají mezi malíčkem a prsteníčkem, potom pokračují mezi další prsty a pak se šíří na nehet palce. Jakmile tedy máte prasklinky mezi prsty, nenechte to dojít až na nehty, protože se potom hůře odstraňuje. Nehty pak bývají zažloutlé, tlusté, mají drolivou konzistenci. Můžou chytat i jiné odstíny barvy, než žluté.
Nakažená místa mohou svědit, mykózy na nohou často zapáchají. Někdo si myslí, že se hodně potí, ale po vyléčení zjistí, že i při stejné zátěži noha tolik nesmrdí jako dřív, za starých časů. Pokud v místnosti někoho cítíte velmi intenzivně, může to být právě ta plíseň, co na sebe upozorňuje (pokud nebyl na pětidenní tůře s jedním párem ponožek).
Praskání pat neustále dokola: „Jak je možné, že kůže praská dokolečka? Co jí chybí a proč jen na patě?” I takto vypadá jeden druh plísně.

Pokud je mykóza na pokožce zad, paží, břiše, lze ji vidět jako červené, nebo hnědé flíčky. Mohou být z kraje nenápadné, ale časem se stávají viditelnějšími. Buď se rozšiřuje jejich pokrytí, nebo se více probarví.

Hluboké mykózy
U nás se téměř nevyskytují. Patří mezi ně Hostoplazmózy, Kokcidiomykózy, Parakokcidiomykózy, Blastomykózy.


Oportunní mykózy - Saprofiti
Tyto mykózy se živí odumřelou tkání. Vyskytují se v dutinách těla, či na vnitřních orgánech.

Tělní dutiny
Kandidóza - Soor napadá různé tělní dutiny (ústní, poševní, ..). Velmi rozšířená je poševní mykóza Candida Albicans. Projevuje se svěděním a silnějším výtokem jiného pachu (nemá charakter jako výtok během ovulace).

Plísně na vnitřních orgánech
Plísně na vnitřnostech z venku těžko uvidíme. Jsou různé diagnostické metody ve které věří jen určitá skupina populace, jako je elektronická akupunktura EAV, nebo ZAPR a další. Pokud v tyto techniky věříte, můžete si nechat udělat diagnostiku.

 

Prevence

- Obuv a ponožky jsou velmi důležité. Jsou jako domeček. Když do domečku táhne, nebo prší, necítíme se v něm dobře. Stejně tak s obuví. Kvalitní obuv by měla být prodyšná, aby noha mohla dýchat. Nejosvědčenější materiály jsou kůže, vlna, bavlna. Proto při nákupu bot dávejte přednost botám koženým a při nákupu ponožek materiálům pokud možno nejméně 90% přírodního vlákna. Vyplatí se používat tlusté ponožky i za teplejších dnů. Dobře absorbují pot a noha se pak cítí mnohem příjemněji, než v tenkých zvlhlých. 
Střídání obuvi - netrapte nožičky dlouho v jedné obuvi. Pusťte je na svobodu, pokud možno i na boso.
- Udržování PH - někdy lze použít obyčejný ocet, půl na půl naředit s vodou a vytvořit si tak octovou lázeň ve které si lze nohy odmočit alespoň 15 min. Plíseň se hůř chytne na mastnou a kyselou pokožku. Z toho plyne, pokud si člověk neumývá nohy příliš často, nebo používá citlivější mýdla, tak si narušuje přirozenou ochranou vrstvu pokožky méně a tudíž je lépe chráněn. Lze si také mazat chodidla mastmi před návštěvou bazénů a jiných rizikových míst s pravděpodobností nákazy. Pro tyto případy mi byla doporučena konopná mast. Lze však využít i jiné kvalitní masti.
- Stravování: plísně se živí cukry a vyhledávají překyselený organizmus. Pokud ze stravy vynecháte sladké jídlo, výrazně tím ovlivníte nejen stav plísní v těle. Omezení alkoholu, pití kávy, kouření cigaret to všechno dává plísni signál, že má zmizet.
- Péče o prostředí ve kterém se pohybujeme: jakákoliv plíseň v domácnosti je reálné ohrožení. Proto je vhodné dbát na to, aby nám neplesnivěli místnosti - dobře větrat a v místnostech jako je kuchyně a koupelna čas od času zkontrolovat spáry, kde se s oblibou usazuje. V lednici, ve špajzce nenechat potraviny plesnivět, zavčas vynášet odpadkový koš, zkontrolovat určité díly pračky a zbavit je všech nánosů. Je zbytečné vdechovat zárodky plísně a tím ohrožovat svoje zdraví.
- Silný imunitní systém: ano, pokud mám silný imunitní systém, neohrozí mne ani plíseň. Máte silný imunitní systém, nebo trpíte únavou, nemocemi, bolestmi?

Léčení
- V první řadě si uvědomte, kde se plíseň vyskytuje. Vždy je možné, že je na více místech, nejen na povrchu těla, ale i vevnitř. Proto je vhodné zahájit léčbu spolu s dietou a likvidací plísně v celém bytě. Praním z oblečení ji dostanete minimálně při 60°C. Plíseň z vnitřních orgánů mi vymizela po dietě a posílení organismu. Nemusela jsem ji nijak složitě vymítat.
- Plíseň na kůži se dá léčit více způsoby. Existují různé krémy - antimikotika s účinnou látkou clotrimazolum. Jedna lékárnice mne potěšila, když mi prodala za 60 Kč 50g tubičku krému Clotrimazol HBF. Oproti známějším značkám s menším obsahem v tubě, v účinku žádný rozdíl.
- Vyzkoušela jsem si i chytrou houbu. Chytrá houba se aplikuje lázní 2x za 6 dnů 3x po sobě. Účinek mi nepřipadal příliš dokonalý, takže bych řekla, že za ty tři týdny poctivého mazání by vše úplně vymizelo, zatím co takhle mi stále něco zůstávalo. Možná až po té, co se člověk naučí, jak nejlépe aplikovat a co vše si při aplikaci pohlídat, pak by chytrá houba mohla zabrat důkladně.
- Naše rodina zkusila aplikovat lázeň z Kamance. Vzali jsme kamanec, trochu jej rozpustili v teplé vodě v lavoru(tyčinka Zastavovač krvácení cca 15x zašmrdlat ve vodě) a babička si v tom odmáčela nožky. I tato technika zabírala. Babičce navíc dělalo dobře prohřívání chodidel.
- Nebo lze použít již výše zmíněnou lázeň z octové vody. Namísto octu lze použít vymačkaný citron do dvou deci vody. Nohy louhovat 15 min. Toto opakovat každý den minimálně týden.
- Pro vnitřní léčbu předepisují doktoři speciální antibiotika. Pokud to však není nutné, je vhodné vyzkoušet ostatní metody.
- Ozonový generátor. Lze jím vyčistit jak místnost, tak vodu a zároveň pomáhá léčit nejen plísně, když se dýchá v nízkých koncentracích po určitý čas.

Proč tu vlastně máme plísně?
Mění se nám kvalita půdy, nejen díky způsobu zemědělských postupů, ale i díky změně klimatu a migraci. Složení půdy včetně mikroorganismů se mění. K nám se posouvají organismy z jihu a na sever ty naše. Přibývá nám více nepřirozených škůdců pro naše území, zatím co nemáme jejich přirozené nepřítele, kteří by doplnili řetězec a zamezily nevyváženému šíření.